Pomóżmy tym najmniejszym

Halo, halo święci Mikołajowie !

Pakujcie do swoich worów prezenty i przybywajcie na półmaraton do Torunia! Dzieci czekają….
Miło mi poinformować, że dotarły do naszego Stowarzyszenia listy z dziecięcymi świątecznymi marzeniami. Autorami kolorowych listów są podopieczni  Domu Dziecka Nr 2  w Toruniu i są one zaadresowane do Św. Mikołaja.
Doświadczenie ostatnich lat pokazuje jak bliska sercu biegaczy jest idea pomagania innym.       W zeszłym roku podczas X edycji półmaratonu Wasza szczodrość, zaangażowanie przekroczyły najśmielsze oczekiwania dzieci i organizatorów. Prezentów było tak dużo,  że obdarowaliśmy większość placówek opiekuńczych w Toruniu.

art_2013_11_12_dziecko_1
Mam nadzieję, że i w tym roku  możemy na Was liczyć. Prosimy o prezenty pod choinkę dla dzieci ze wspomnianego Domu Dziecka Nr 2, rodzinnego domu dziecka  prowadzonego przez Pana Leszka Gumowskiego. Chcemy też wyjść  poza granice naszego miasta, by wesprzeć podopiecznych  z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wydrzna, a także przekazać przygotowane przez Was upominki dzieciom  z wielodzietnych rodzin, znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji materialno-bytowej (rodziny te wskaże Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Toruniu).
Pracowałam w domu dziecka i wielokrotnie byłam świadkiem dziecięcych dramatów. Czas świąt, jest szczególnie bolesny, bo wówczas najbardziej odczuwa się samotność, odrzucenie, nieobecność bliskich.  Dobra materialne, odświętnie przystrojone sale w placówce, życzliwość wychowawców nigdy nie zastąpią ciepłej, spokojnej i rodzinnej atmosfery prawdziwego domu… Niestety nie jesteśmy w stanie sprawić, by każde dziecko świętowało wśród swoich bliskich, w cieple rodzinnego ogniska, ale możemy zapewnić dzieci  o naszej pamięci i trosce. Możemy zadbać o to, by zbliżające się Święta były bardziej dostatnie kolorowe.
art_2013_11_12_dziecko_2
Pierwszą wspaniałą informacją jest udział w naszej imprezie bardzo licznej, bo aż 30 osobowej GRUPY SPARTAN i SPARTANEK. Ta barwna grupa biegowa będzie pokonywała z nami półmaratoński dystans w celu charytatywnym. Organizowana przez SPARTAN zbiórka pieniędzy będzie przeznaczona na rzecz najmłodszych podopiecznych  Domu Dziecka nr 2. SPARTANIE, zgodnie z potrzebami placówki,  zadecydowali, że umożliwią dzieciom korzystanie z terapii logopedycznej. Warto więc zabrać na bieg kilka złotych, by milusińcy mogli skorzystać z indywidualnych zajęć, które pomogą im  porozumieć się z otaczającym światem. Poza tym  w przeddzień imprezy, Spartanie odwiedzą dzieci by wręczyć im  indywidualne prezenty, zaśpiewać kolędę i nauczyć spartańskich pląsów. Ogromnie zaangażowana w akcję SPARTANKA – p. Daria obiecała, że znajdzie sponsora na pralkę i lodówkę ( sprzęt bardzo potrzebny w placówce, który aktualnie się zepsuł).
Na prezenty czekają dzieci w wieku 0,5 do 19 lat
Zawsze pytacie Państwo co kupić, przywieźć by spełnić świąteczne, dziecięce marzenia… Oczywiście każdy podaruje to co uzna za słuszne i na co go stać ?
Dla tych jednak, którzy oczekują konkretnych wskazówek przedstawiam  listę próśb zawartych  w listach do Św. Mikołaja,  a także potrzeb wskazanych przez kierownictwo placówek:

 • zabawki: lalki; grające zabawki dla niemowlaków; klocki drewniane i konstrukcyjne; tarcze i miecze wojowników; wózki dla lalek; kuchenka; zestaw naczyń; pacynki na rękę; domek  i mebelki dla lalek; samochody, traktory class, samoloty ( najlepiej na pilota, sterowane) i maty z uliczkami; zabawkowe telefony komórkowe
 • maty edukacyjne dla niemowlaków
 • gry edukacyjne ( w  tym np. logopedyczne), planszowe
 • instrumenty muzyczne dla maluchów
 • gadżety, stroje, akcesoria sportowe (rękawice dla bramkarza, koszulki znanych piłkarzy)
 • narzędzia do majsterkowania
 • gitara
 • książeczki dla młodszych i starszych
 • sprzęt sportowy: rowery, deskorolki, hulajnogi, buty narciarskie (rozmiar 44,45), piłki nożne
 • artykuły szkolne, kalendarze
 • sprzęt gospodarstwa domowego np. parowar; pościel, komplety ręczników
 • kosmetyki pielęgnacyjne dla niemowląt, balsamy dla starszych dzieci
 • stroje na uroczystości szkolne, bluzy dziewczęce i chłopięce (15-19 lat), spodnie dresowe chłopięce (167 cm)
 • torebki, mp3, mp4, perfumy, wody toaletowe, kosmetyki, kosmetyki do makijażu ( to życzenia młodzieży)
 • suszarka do włosów
 • słodycze

Jak co roku dzieci wezmą aktywny udział w naszej imprezie. Będą rozdawały uśmiechy             i medale na mecie. Uatrakcyjnią uroczystość dekoracji swoją obecnością, śpiewem i innymi niespodziankami.

Jeśli macie jakieś pytania, piszcie śmiało na adres: alinajaw8@wp.pl

 
I proszę pamiętajcie: Akcja charytatywna będzie towarzyszyć Półmaratonowi Św. Mikołajów do końca świata i o jeden dzień dłużej ?

Alina Jaworska

Komentarze

komentarzy

%d bloggers like this: