Joga dla biegaczy

Bezpłatne zajęcia specjalnie dla wszystkich uczestników XII Półmaratonu Świętych Mikołajów.

Miejsce – Hala Sportowo-Widowiskowa, ul. Gen. J. Bema 73/89 (przy biurze zawodów)

Czas – 6 grudnia (św. Mikołaja – sobota) godzina 18:00.

Weź luźny strój, ewentualnie matę i dobry nastrój.

Lubisz biegać? Nieważne jaki dystans, nieważne czy rekreacyjnie czy bardziej profesjonalnie. Zadbaj o elastyczność swojego ciała!

Untitled

Po co biegaczowi joga?

Ze względu na ciało : joga to przede wszystkim praca nad zwiększeniem świadomości swojego ciała. Poprzez koncentrację na wykonywanym ruchu poznajemy wszystkie swoje mięśnie wraz z ich możliwościami. Rozciąganie mięśni zapobiega tworzeniu się bolesnych przykurczy. Wiedzę zdobytą podczas ćwiczenia asan (pozycji jogi) możemy efektywnie wykorzystać podczas treningu oraz na zawodach biegowych.

Ze względu na oddech : Nie da się zignorować roli układu oddechowego w wysiłku jakim jest bieganie. Joga od tysięcy lat proponuje ćwiczenia oddechowe (pranajamy), dzięki którym rozciąga się mięśnie międzyżebrowe, pozbywa się zalegających resztek powietrza w dole płuc, uczy dobrego nawyku oddychania całą powierzchnią płuc z wykorzystaniem przepony (a nie tylko najbardziej powszechne i najbardziej niezdrowe, płytkie oddychanie szczytami płuc). Dzięki wykonywaniu pranajam, zwiększamy objętość wymiany gazowej. Mięśnie dostają większą dawkę tlenu a więc pracują bardziej wydajnie.

Ze względu na regenerację: Nie ma jogi bez relaksu! Przede wszystkim dlatego, że ćwiczenia wykonywane w stresie nie przynoszą efektów. Ważne jest, aby zadbać o relaks przed, pomiędzy i po ćwiczeniach. Joga działa podobnie do akupunktury i akupresury – wykonując określoną pozycję, uciska się pewne miejsca w ciele. Po wyjściu z pozycji trzeba położyć się na chwilę i rozluźnić, aby świeżo dotleniona kres mogła w te miejsca dopłynąć. Dopiero podczas relaksu joga nabiera swych leczniczych właściwości.

Jak ćwiczyć?

>Proponujemy prosty zestaw ćwiczeń “Joga dla biegaczy”. Pokażemy co robić przed i po biegu, żeby niwelować skutki skracania mięśni. Podpowiemy jak ćwiczyć na co dzień, aby zwiększyć wydolność układu oddechowego. Oraz jak za pomocą prostych ćwiczeń zarówno fizycznych jak i oddechowych wzrosła nasza świadomość ciała i pewność siebie, co zdecydowanie przydaje się podczas biegu 🙂

>ZAPRASZAMY!

Zajęcia poprowadzą: Agata Ślesińska i Witold Orcholski

Szkoła Jogi Podmurna Toruń

Komentarze

komentarzy

%d bloggers like this: